Smaka på Skåne

En kulinarisk region

Under flera år användes ”Smaka på Skåne” i skånska butiker och av producenter och mathantverkare för att lyfta fram skånsk mat och dryck, alltid med fokus på ursprung och kvalitet.

Konceptet för Smaka på Skåne i butik drevs av Livsmedelsakademin i samarbete med ett antal handlare i Skåne. Det var ett samarbete med målet att utveckla Skåne som kulinarisk region genom att sätta fokus på lokal mat och dryck. Sedan arbetet med Smaka på Skåne i butik startade har det skett en enorm utveckling. Marknaden för både småskalig dryck- och livsmedelsförsäljning är etablerad och det finns många engagerade handlare med personal. Inte minst finns ett stort och fortsatt växande konsumentintresse för det lokala och för det kulinariska Skåne.

Under åren har många småskaliga livsmedelsproducenter och handlare utvecklats med vårt gemensamma varumärke, Smaka på Skåne. Varumärket har använts i upp till 45 butiker och redan år 2016 hade produkter som skyltades upp med Smaka på Skåne i medlemsbutikerna en omsättning på uppskattningsvis 65 miljoner kronor årligen.

Speeddating x

Ett starkt och etablerat varumärke som står för skånska premiumprodukter

Österlenädel på Möllans Ost x

Varumärket för Smaka på Skåne etablerade sig som ett signum för högkvalitativ skånsk mat och dryck. Det gav butiker och producenter en gemensam plattform och varumärke för att förstärka sina egna varumärken. Smaka på Skåne var ett varumärke med hög trovärdighet på grund av sina starka kriterier och breda stöd hos handel och medverkande producenter.

För våra medlemmar, liksom för oss, har det varit viktigt att tillsammans bygga upp Skåne som en kulinarisk region, där den lokala maten och drycken är synlig, tillgänglig och av bra kvalitet. Starkare samarbeten och mer synlighet ger ett ännu starkare varumärke som gynnar alla.

Kvalitetskriterier

Alla produkter och livsmedel som skyltades med Smaka på Skåne var tillverkade av ett litet eller medelstort företag i Skåne på huvudsakligen skånska råvaror, med en hantverksmässig framställning, utan onödiga tillsatser.

Sammanfattning av mål och aktiviteter

TA x

Enkel kontakt till lokala producenter

IMG x

Marknadsför skånsk kvalitet!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ställningstagande för det lokala

IMG x

Business speed-dating

Nyheter kopplade till projektet

Inga träffar

Kontakta oss om projektet

Våra e-postadresser är förnamn.efternamn på den du vill kontakta och avsluta med @livsmedelsakademin.se

Sara Fredström

Sara Fredström

0793 – 04 06 97

Kommunikationschef

Fokusområdesansvarig:
Attraktiv livsmedelsnäring

Projektnamn

Smaka på Skåne

Status

Avslutat

Projektperiod

2011 – juni 2019

Medverkande

Livsmedelsakademin

Finansiärer

EU logo jordbruksfonden farg